Pletací jehlice jako symbol pomoci druhým
Pletení má mnoho lidí spojené s babičkami, které jako pravé mistryně v oboru dokázaly pomocí dvou pletacích jehlic vykouzlit všemožné kousky oblečení, jež nás poté zahřívaly nejen v mrazivých zimních dnech.
Zkušenosti posledních let však naznačují, že už se nejedná pouze o koníček našich babiček, ale že se samotné pletení změnilo v nástroj, díky kterému můžeme pomoci široké veřejnosti.
„Kde pletací jehlice pomůžou nejvíce?”
Pletení jako nástroj k sociální spravedlnosti
Skutečnost, že pletení už nemusí představovat pouze výrobu vlněných předmětů, ale že dává i možnost vyjádření vlastního postoje a názoru, reprezentují radikální pletařky kolektivu The Yarn Mission. Skupina byla založena v říjnu 2014 po násilí a policejní brutalitě, která se odehrávala v přilehlém Fergusonu v Missouri.
Členky této skupiny pravidelně pletou v pouličním prostředí, kde svou aktivitou upoutávají náhodné kolemjdoucí, se kterými si pak mohou v klidu popovídat a sdílet své názory ohledně rasismu a jiných systémových útlaků.
Podobný koncept, jenž nese název Klobouky pro naději (Hats for Hope) byl o pár let později rozvinut v Los Angeles v rámci spolupráce jednotlivých kampusů tamější univerzity. Upletení si klobouku zde představovalo nástroj k vyjádření podpory LGBT komunity a odporu proti všem typům šikany.
Řekněte svůj názor všemi barvami duhy ▶
Situace u nás
Pletené výrobky na pomoc druhým
I u nás v Česku se řada lidí rozhodla nezaostávat za světem a s nadšením se pustila do výroby nejrůznějších pletených předmětů. A ty pak dál putují potřebným. Příkladem takové píle a odhodlání jsou například seniorky ze Šumbarku, které jakožto zručné pletařky oprášily své dovednosti a pustily se do výroby ponožek, které pak věnovaly na charitu v Havířově.
Nejenže ponožky pomohou potřebným, ale seniorky při jejich výrobě navíc procvičují motoriku, a co je důležitější, pletením se baví. Z každého páru ponožek mají obrovskou radost.
Podobně se svou zručnost rozhodla zúročit i Světlana Melnik, jež si přála lidem oplatit stejnou velkorysost, jaká se dostala jí samotné po příchodu z válkou zasažené Ukrajiny.
Poté co narazila na inzerát charity, na nic nečekala a vrhla se s chutí na pletení ponožek „škarpětek”, které se nebojí ozvláštnit ani zajímavou kombinací barev. Je šťastná, že pletením pomůže potřebným a na malou chvíli při tom zaplaší obavy o rodnou domovinu a své blízké.
Kouzlu pletení podlehly i ženy na Jihlavsku, které svými výtvory obdarovávají ty nejmenší pacienty v Jihlavské nemocnici. Vyrobily již stovky čepiček a bačkůrek, jež dále zpříjemňují malým pacientům nemocniční pobyt. Kromě drobných oděvů dokážou uplést i dečky nebo barvité hračky.
Vybírejte ze všech našich přízí a pusťte se do „práce” ▶
Tipy na pletení pro charitu
A i vy můžete zúročit své pletařské dovednosti či se je od základů naučit a svými výrobky přispět na dobrou věc :)